klub stereoskopické fotografie

Soustava foťáků Canon S90 synchronizovaná pomocí SDM

Matěj Boháč

Co je StereoData Maker?

SDM - StereoData Maker je nepůvodní software, který umožňuje synchronně spouštět více fotoaparátů. Mimo to nabízí funkce, které pouze s původním software od výrobce foťáky nemají. Vychází z CHDK - Canon Hackware Development Kit, píší jej nadšenci a je zdarma ke stažení. Existuje pro velké množství kompaktních fotoaparátů Canon. Znamenal zásadní průlom v možnostech digitální stereofotografie a pokud se nechcete smířit s omezenými schopnostmi sériově vyráběných digitálních stereofotoaparátů, je dodnes jedním z nejlepších řešení (psáno r. 2012).

Soustava synchronizovaná pomocí SDM se skládá z těchto částí:

  • Dvojice foťáků - nedochází k žádným úpravám hardware ani software, není ohrožena záruka
  • Spoušť, která je tvořena spínačem, bateriemi dodávajícími cca 4.5V a dvojicí kabelů s konektory MiniUSB pro připojení k foťákům. Lze použít i komerčně dostupné sofistikovanější spouště (Ricoh)
  • Dvojice karet s nainstalovaným SDM, jejichž specifickým nastavením je umožněno načtení přídavného software
  • Rám k fyzickému spojení foťáků - oblíbená je tzv. konfigurace "Z-Bar", u níž je levý foťák otočený vzhůru nohama pro dosažení co nejmenší báze

Kompletní dokumentaci SDM, včetně odkazů na komerční výrobce všech výše uvedených součástí naleznete na stránkách StereoData Makeru.

S90 SDM Stereo

Canon S90 / Canon S95

V roce 2009 firma Canon uvedla na trh model PowerShot S90, který byl následně vystřídán téměř shodným S95. Drobný kompakt v sobě ukrývá spoustu profesionálních vlastností, vč. objektivu se světelností 2.0, kroužku pro manuální ovládání, nativní podpory RAW atd. Od okamžiku, kdy byl pro tento model uzpůsoben software SDM, je dvojice S90 či S95 mnohými považována za nejlepší toho času dostupný stereofotoaparát. Počátkem roku 2012 by měl být na trh uveden model S100. Je však otázkou, kdy a zda vůbec pro něj bude vytvořen SDM - nezbývá, než se nechat překvapit.

Použití kvalitních kompaktních přístrojů pro vytvoření synchronizované dvojice má dvě zásadní výhody i ve srovnání s digitálními zrcadlovkami:

  • Menší fyzické rozměry foťáků umožňují dostat objektivy blíže k sobě. V případě otočení levého přístroje vzhůru nohama můžeme docílit báze blízké vzdálenosti lidských očí.
  • Menší snímač má výhodu větší hloubky ostrosti při stejném clonovém čísle. Protože stereofotografie zpravidla vyžaduje, aby celý rozsah záběru byl ostrý, potřebujeme u foťáku s velkým snímačem výrazně clonit. Zrcadlovka znamená lepší obrazovou kvalitu při vyšších citlivostech, ale s kompaktem nemusíme díky velké hloubce ostrosti tak vysoké citlivosti používat.

Mimo uvedené důvody nutno zmínit, že manipulace se dvěma velkými foťáky a jejich obsluha je pro řadu použití velmi namáhavá a nepraktická.

Zde je ukázka konkrétního technického řešení. Budu rád, když poslouží jako inspirace, pokud uvažujete o vlastní stavbě. V Případě zájmu mohu poskytnout jakékoliv další informace (vč. výkresů). Mezi další příslušenství této soustavy patří i MacroBox pro focení detailů či makra se zmenšenou bází.

S90 SDM Stereo

Základ rámu ("Z-Bar") tvoří profil "U" ohnutý z 3mm hliníkového plechu. Do něj jsou prořezány a vypilovány potřebné otvory. Foťáky jsou přidělány stativovými šrouby, součástí rámu je ocelová destička se závitem na stativ, vodováha, sáňky na blesk/přídavný hledáček a očka pro popruh. Minimální báze je 76mm.

S90 SDM Stereo

Otvory pro stativové šrouby mají podobu dlouhých drážek, takže je možné v rámu foťáky posunovat, přičemž přitlačení k zadní hraně úhelníku stále zajišťuje jejich rovnoběžnost. Báze se tak dá snadno zvětšit až na 203mm. SDM spoušť, která zároveň tvoří rukojeť (vyrobena z krabičky od plastické gumy a 1mm ocelového plechu) se posunuje společně s pravým foťákem.

S90 SDM Stereo

Při posunutí foťáků do krajní polohy je možné bez demontáže otevřít kryt baretie a SD karty. Spoušť lze pro tento účel odklopit na stranu.

S90 SDM HýperStereo

Mezi rám a levý foťák lze vkládat 0.7m dlouhé prodlužovací profily (hliníkové "L" 30x30x2, opatřené ocelovou destičkou se závitem M5 pro pohotový šroub s plastovou hlavou). Bázi lze tak pomocí několika profilů velmi rychle zvětšit až na 2.4m pro focení hypersterea.

S90 SDM HýperStereo

Focení hypersterea (báze cca 1.2m).

zpět do knihovny