klub stereoskopické fotografie

2. Jak zpracovat digitální stereofotografie

Na zpracování stereofotografií existuje mnoho softwaru, jak placeného, tak i zdarma. Například tady je poměrně rozsáhlý přehled. Který si vyberete, a proč, je vaše věc. Já používám a doporučuji StereoPhoto Maker. Umí toho velmi mnoho, troufám si tvrdit že je to kompletní systém pro stereofotografii, od fotografování až po prezentaci. Všechny příklady budu tedy demonstrovat na něm.

Zdrojové snímky si otevřu v programu a nejprve je sesadím.

Pravidla pro sesazení jsou stále stejná, bez ohledu na to jestli fotíme na diapozitiv nebo digitálně a i bez ohledu na to, jak si je budeme prohlížet.

Pravidla jsou to vskutku jednoduchá, horší je sesadit fotky tak aby tyto podmínky platily. Ve skutečnosti totiž jsou opravdu přesně vyfoceny jen fotky ze stereofoťáků, které jsou přesně seřízeny od výrobce. Pokud si sami spojíme dva foťáky nebo fotíme posunutím jednoho, velmi snadno vneseme do fotografií mnoho nepřesností. Zejména vertikální a horizontální posun, pootočení kolem všech tří os a někdy i různou velikost fotek způsobenou zoomem objektivu a nebo i pouhým zaostřením. Naštěstí všechny tyto vady lze softwarově napravit. Samozřejmě platí, že čím přesněji stereoskopickou dvojici vyfotíme, tím bude výsledek lepší a bude to méně pracné. Stejně tak platí, že extrémně špatně vyfocenou dvojici nezachrání nic.

Ve StereoPhoto Makeru k tomu slouží Easy Adjustment (na horní liště Adjust -> Easy Adjustment... nebo klávesa K). Tam se zobrazí anaglyf a spousta šoupátek, kterými už nastavujete jednotlivé parametry sesazení a přímo vidíte, co to s fotkou dělá.

Nahoře nad obrázkem je horizontální posun, vlevo vertikální. Pak jsou tam karty, na nichž jsou ostatní nastavení.

screenshot SPM

Doporučuji kontrolovat přesnost sesazení ve 100% velikosti, můžete si zobrazit mřížku, která vám to usnadní.

Pokud jsme se sesazením spokojeni, klikneme OK a nejnáročnější část mám za sebou. Pokud jsme fotili dvěma foťáky a fotky nejsou barevně úplně stejné, je možné je srovnat pomocí Auto Color Adjustment (Ctrl + K). Pak nám zbývá jen fotku uložit a můžeme jít na další (tady nám pomůže uspořádání fotek v adresáři jak jsem popsal výše, protože stačí zmáčknout mezerník a SPM načte další dvojici).

Pokud chcete na fotce dělat barevné úpravy v nějakém jiném editoru (GIMP a řada dalších), pak to dělejte se sesazeným párem, jedině tak totiž lze zajistit že obě fotky budou upraveny stejně a budou stejně barevné.

V úvodu jsem sliboval dávkové zpracování stereofotek. Předpokládám, že máte fotky seřazené...

Dělá se to takhle: File -> Multi Conversion... Otevře se okno, kde nastavíte všechny parametry (kde jsou fotky, kam ukádat sesazené, jak se sesadit, jak je uložit...). Pak jenom kliknete na Convert Selected Files nebo Convert All files a můžete si jít uvařit čaj.

Poslední lahůdkou, kterou vám prozradím je automatické sesazování. Při tom StereoPhoto Makeru pomáhá program Autopano. Stáhnout se dá na této stránce skoro dole. Soubor autopano.exe nakopírujte do složky kde máte StereoPhoto Maker a nebo mu v Edit -> Preferences -> Adjustment nastavte kde ho má hledat. Pak stačí jen kliknout Adjust -> Auto Alignment a počkat až to spočítá. Samozřejmě to jde i dávkově. Nevýhodou je, že člověk může strašně zlenivět a třeba i ztratit důvod naučit se to sám dělat přesně. Takže než všechnu práci necháte strojům, aspoň se to sami naučte!